stamboomforum

Forum logoOnderzoek in Indonesië » Soerabaja, geboorte 1862, overleden 1914, familienaam VENEGLIA. Hoe en waar zoeken ?



Profiel afbeelding

Hallo !
Ik kom uit België en dit is het eerste geval dat ik tengen kom i.v.m. de "Nederlandse Indië".

Ik weet niet hoe te zoeken of waar te beginnen om de aktes te vinden. Hij heet Cecil-Axel VENEGLIA en is geboren in Soerabaja op 20 juni 1862, daar ook gestorven op 10 mei 1914 (in feite was hij marine officier en is dood aan boord terug gekomen). Zijn moeder heette Gladys Mac Allen. 

Ik heb geen verdere info maar ik veronderstel dat ik met de burgerlijke registers moet beginnen; waar zijn die (on-line bij voorkeur) beschikbaar?

Luc Andries - 10 mei 2024 - 15:12

De burgerlijke stand registers van Ned Indie zijn niet on-line beschikbaar. Wel zijn er door de Mormonen diverse registers op film vastgelegd en gedigitaliseerd. Deze films zijn alleen in te zien op de computers van de familycentra van de Mormonen (na afspraak).

Zie voor een overzicht: ‘The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints’ (LDS) - IGV en Index op de microfilms - IGV

O.a. door IGV (Indische genealogische vereniging) zijn diverse delen van burgerlijke stand in boekwerkjes vastgelegd.

Een naslagwerk voor de burgerlijke stand in Ned Indië is de Regeringsalmanak van Ned Indie. Deze staat slechts ten dele on-line, maar de geboorten, huwelijken en overlijdens in Ned Indie tot 1921 zijn door de hr en mevr Etmans via hun site Roosje Roos on-line beschikbaar.

Let wel: in de almanak wordt bij geboorte de naam van het kind, datum geboorte/erkenning en plaats vermeld. Geen ouders. Bij huwelijk alleen plaats, datum en de namen van de gehuwden. Bij overlijden: alleen naam, plaats, datum. Geen ouders ed.

Handig kan zijn de krantensite Delpher om evt familieadvertenties te vinden.

Ver het nationaal Archief in Den Haag.

Maak gebruik van zoekwijzers voor bv marine

mvg-Ben

ps vooralsnog kan ik in de mijn beschikbare bronnen geen enkele hit op de naam Veneglia vinden noch op de naam MacAllen resp Mac Allen.

Ben Wegman - 10 mei 2024 - 16:23 (laatst bijgewerkt 10 mei 2024 — 16:42 door auteur)

Hebt u een referentie naar de genoemde namen?

mvg-Ben

Ben Wegman - 10 mei 2024 - 16:39

Misschien is het een goed idee om altijd, vóórdat u zelf iets schrijft met een “conclusie” over familienamen, voornamen, e.d., hier eerst een afbeelding van een document te plaatsen waarin uw ‘aanwijzing’ voorkomt — dan kunnen de lezers op het Stamboomforum met u meekijken, voor we allemaal tot een conclusie komen :) 

Frank Posterholt - 10 mei 2024 - 17:42 (laatst bijgewerkt 11 mei 2024 — 00:16 door auteur)

@ Frank,

Bedankt voor het plaatsen van de toelichting.

@ Andries, kun je een bron geven waar zijn geboorteplaats en overlijden vermeld staan. Ook bij de Nederlandse marine vind ik hem niet, maar ik kan het mis hebben uiteraard. Gezien de familienaam: Italiaanse herkomst?

Bronnen: Bronnen voor familie-onderzoek Nederlands Indie. » Onderzoek in Indonesië » Stamboom Forum

mvg-Ben

Ben Wegman - 10 mei 2024 - 17:49 (laatst bijgewerkt 10 mei 2024 — 18:00 door auteur)

In onderstaand universitair PDF staan de namen Axel, Gladys genoemd. Hij zou een Hollandse vader hebben, een Engelse moeder en geboren zijn op de Soenda eilanden.

EDIT: niet werkende link vervangen door:

https://www.academia.edu/34511664/Pour_Axel_de_Missie_par_Marie_Nizet_1923_Étude_et_réinsertion_dune_oeuvre_littéraire?sm=b

Anje B. - 10 mei 2024 - 19:01 (laatst bijgewerkt 11 mei 2024 — 15:27 door auteur)

Misschien ben ik de enige, die om te beginnen een Google search heeft gedaan, maar de beste man is hier terloops vermeld 
https://en.wikipedia.org/wiki/Marie_Nizet
Hij is de hoofdfiguur in een boek, en de vraag dringt zich op, of hij heeft bestaan, of dat het een romanfiguur is.

Jan CIavaux - 11 mei 2024 - 11:08 (laatst bijgewerkt 11 mei 2024 — 11:14 door auteur)

Misschien ben ik de enige, die om te beginnen een Google search heeft gedaan

Dacht het niet.
Uit de publicatie van de universiteit, begrijp ik dat hij mogelijk echt bestaan heeft.

Anje B. - 11 mei 2024 - 11:37 (laatst bijgewerkt 11 mei 2024 — 11:46 door auteur)

Inmiddels vervallen.

Jan CIavaux - 11 mei 2024 - 12:02 (laatst bijgewerkt 11 mei 2024 — 18:31 door auteur)

Zie ook https://gw.geneanet.org/kooyoo?n=veneglia&oc=&p=axel

Kennelijk de website van de vraagsteller

Jan CIavaux - 11 mei 2024 - 13:43 (laatst bijgewerkt 11 mei 2024 — 13:45 door auteur)

Mijn eerdere link vervangen door een link die hopelijk wel werkt, zie mijn aangepaste post.

Anje B. - 11 mei 2024 - 15:28

Axel Veneglia is een romanfiguur ?

Of hij heeft werkelijk bestaan maar de schrijfster heeft hem andere namen gegeven en andere data van geboorte, overljden, en de moeder.

Axel Veneglia en moeder Gladys Mac Allen komen niet voor in Indische archieven die ik ken.. roosjeroos, igv-publicaties, delpher indische kranten.
Ook niet een Axel of  Cecil, met een andere achternaam,  geboren in 1862 te Soerabaja

Andries moet terug naar zijn bron... het boek Pour Axel

Johnhenry - 11 mei 2024 - 15:28 (laatst bijgewerkt 11 mei 2024 — 15:39 door auteur)

Harteljk dank, Ben. Ik zal in deze directie doorzoeken.

Luc Andries - 21 mei 2024 - 16:17

Anje B. - 10 mei 2024 - 19:01

Dag Anje, ik ken natuurlijk dat werk.

Op litterair gebied is het interessant maar het bevat wel verschillende fouten i.v.m. Marie Nizet zelf. En over Axel Veneglia heeft de auteur geen informatie.

Luc Andries - 21 mei 2024 - 16:22

@ Jan CIavaux - 11 mei 2024 - 11:08

Dag Jan,

Axel Veneglia (in het volledig Cecil-Axel Veneglia) heeft echt geleefd. Hij was de minnaar van Marie Nizet, die haar laatste gedichten aan hem heeft opgedragen. Wij hebben zelfs een portrait van hem.

Luc Andries - 21 mei 2024 - 16:28

@ Jan Clavaux en anderen hierboven

Hierbij de eerste lijnen van het manuscript, waar Marie Nizet de geboorte- en overlijdendatum geeft van Axel.

De volgende lijnen wenden zich aan haar beste vriendin en zijn privé, dan volgen de gedichten die eerst in 1923 werden uitgegeven, en weer verleden jaar met mijn bijdrage aan het biografisch hoofdstuk.

Dit is de enige schriftelijke bron (maar vertrouwbaar) waarover wij beschikken.

Afbeeldingen zijn alleen zichtbaar als u bent ingelogd op het Stamboom Forum

Luc Andries - 21 mei 2024 - 16:41

@ Johnhenry - 11 mei 2024 - 15:28

Ik heb aan de nieuwe 2023 uitgave van dit boek gewerkt, biografische hoofdstuk : 
https://www.editions-harmattan.fr/livre-pour_axel_raphael_lucchini_jeremie_pinguet-9782140345814-77141.html 

Het boek van Marie Nizet bevat geen rechtstreekse info over Axel; allen in het gedicht "L'Insulinde" spreekt ze van de verwijning op zee van Axel, zonder meer (zelfs geen datum). De geboorte- en overlijdendatum van Axel weten wij uit een enkel van de drie manuscripten die Marie heeft nagelaten.

Luc Andries - 21 mei 2024 - 16:50

Luc,
De naam Veneglia (idem Venaglia) kwam niet voor in Indië. Tot zover ik  zocht in indische databases en publicaties over Indische families 
Ook niet gevonden in archieven.nl, delpher.nl , wiewaswie.nl,  openarchieven.nl. Dit zijn  archieven met veel Nederlandse namen. Wel met een paar vermeldingen  van de naam Venaglia. Evenzo is Gladys Mac Allen niet te vinden
Als die marineman Axel Veneglia idd in Indië was geboren en overleden, dan was het onder een andere naam en andere geboortedatum en plaats.
Beschermde ze iemand met pseudoniemen ? 

Johnhenry - 21 mei 2024 - 23:29 (laatst bijgewerkt 21 mei 2024 — 23:38 door auteur)

@ Johnhenry - 21 mei 2024 - 23:29

Beste Johnhenry,

Hartelijk dank voor die opzoekingen.

Gezien de namen Veneglia en Mc Allen (zijn moeder naar wat schijnt), zou het mogelijk zijn dat de familie "vreemdeling" was (de ouders verbleven alleen in Ned. Indië, andere nationaliteit...) en dat daarom de geboorte van Cecil-Axel niet werd geregistreerd door de Nederlandse autoriteit ?

Of moeten wij dit beschouwen als een teken dat Cecil-Axel alleen tijdelijk in Soerabaja als zeeman is verbleven en dat Marie Nizet ten onrechte heeft geoordeeld dat hij in Soerabaja is geboren ?

Wij zijn redelijk zeker dat de naam Veneglia is zijn ware naam. Uit de zeldzame bronnen waarover wij beschikken (o.a. het werk van Maëlle De Brouwer waarover Anje B. (10 mei 2024 - 19:01) spreekt) blijkt dat Marie leerde Axel  kennen bij "gemeene vrienden" in Brussel maar ik beschik persoonlijk geen bewijsmateriaal hierover.

Wat pseudoniemen betreft, is het onwaarschijnlijk dat Marie Nizet die zou hebben gebruikt. 

  • Marie Nizet is haar echt naam. Zij had alvorens verschillende boeken geschreven onder deze naam. De uitgave in 1923 was ondertekend "Marie Mercier-Nizet", haar huwelijksnaam. 
  • Haar man (Antoine Mercier) is reeds in 1891 overleden.  Axel stierf in 1914. Zijzelf is in 1922 overleden. Het manuscript van "Pour Axel" werd in 1922 aan haar beste vriendin toevertrouwd met uitdrukkelijk vraag om na haar dood te worden gepubliceerd (ik heb een nakomeling van die vriendin, Cécile Gilson, ook een schrijver, teruggevonden en ben met haar in contact - zij bezit ng een van de manuscripten, waaruit de voorpagina die data en de stad "Soerabaja" komen). Er is geen reden om de "sporen te wissen".
  • De enige koosnaampje "Missie" (ook zichtbaar op die voorpagina) werd gegeven door Axel als een diminutief van "miss" die met "Marie" rijmt.

Luc Andries - 23 mei 2024 - 13:06


Ik kom geen registratie bij de Nederlandse marine van hem tegen. In Soerabaja komt de naam niet voor in de doopboeken. Indien hij geboren is uit een relatie van een Nederlandse vader en een Engelse moeder zou je verwachten dat een van de ouders toch voor zou komen in de adresboeken van Ned Indië. Helaas, dat is niet het geval. 

Passagierslijsten: negatief. Bij een langer verblijf in een stad werd men ook geregistreerd. In bv Amsterdam kom ik hem niet tegen.

Ik vind geen burgerlijke stand inschrijving van hem bij Surabaja.

Engelse marine?? Deze persoon heeft 52 geleefd. Van een verblijf in Ned Indië dus niets tastbaars. Verblijf in Nederland: vooralsnog niets gevonden. 

mvg-Ben

Ben Wegman - 23 mei 2024 - 13:44







Plaats een reactie

Om reacties (en nieuwe onderwerpen) te plaatsen op het Stamboom Forum dient u eerst in te loggen! Nog geen lid? Registratie is gratis en snel!


Inloggen Registreer nu